KLIMATIZÁCIA vo Vašom TRUCKU

KLIMATIZÁCIA vo Vašom TRUCKU

Aj Vám sa už stalo , že ste sa vydali na cestu v horúcich mesiacoch a Vaša klimatizácia odmietla pracovať ? Možno ste zanedbali pravidelnú údržbu...

KLIMATIZÁCIA v TRUCKU

Klimatizácia v trucku je príjemný doplnok počas horúčav. Dnes je už bežný štandard vo všetkých kategóriách vozidiel. Auto klíma ako ju bežne nazývame však dokáže byť užitočným pomocníkom počas celého ročného obdobia. Našu pozornosť si ale predsa upúta väčšinou v letných mesiacoch keď ju znova zapneme a čakáme na príjemné chladenie...a nič. Vtedy zistíme , že aj klimatizácia vyžaduje pravidelnú údržbu aby bola v dobrej kondícii.

SERVIS KLIMATIZÁCIE

Hlavné komponenty klimatizácie sú – Kompresor klimatizácie, Chladič klimatizácie(kondenzátor),Výparník, Vysúšač/zásobník, Chladivo( plyn), rôzne snímače a ovládanie (ventilačná sústava). Najčastejšou príčinou nefunkčnosti systému je väčšinou postupný únik chladiva (netesnosť systému) alebo závada kompresora (remenica, zadretie, zle vykonaný servis). Pri novších vozidlách je potrebná pri určitých typoch závad aj pomoc diagnostického prístroja.

PLNENIE KLIMATIZÁCIE

Na dosiahnutie chladenia pri starších vozidlách cca do roku 2015/2016 sa v aute používa plyn s názvom R134a. V nových vozidlách v závislosti od typologického schválenia EÚ sa používa už novší typ chladiva s názvom R1234yf. Objem chladiva závisí vždy od veľkosti systému, ktorý je vo vozidle inštalovaný. V priemere sa pohybuje okolo cca 500-700g. Na plnenie sa používa špeciálne zariadenie (plnička klimatizácie) , ktoré dokáže systém otestovať a naplniť presné množstvo oleja a chladiva. Plnenie môže vykonávať  iba odborne spôsobilá osoba , ktorá je držiteľom oprávnenia (osvedčenia) .

ČISTENIE KLIMATIZÁCIE

Pravidelná dezinfekcia klimatizácie súvisí zo zápachom, ktorý po čase prevádzky preniká stále výraznejšie do kabíny vozidla. Príčinou je výparník, na ktorom sa postupne tvoria a usádzajú vďaka vlhkému prostrediu baktérie, pleseň, prach, peľ a iné chuťovky , ktoré môžu spôsobovať okrem zápachu aj zdravotné problémy. Najúčinnejší spôsob čistenia je chemické čistenie výparníka a dezinfekcia ozónom celého vozidla.  Pri tejto činnosti sa automaticky mení aj peľový filter, na ktorý by ste nemali zabúdať počas celej životnosti vozidla.

KLIMATIZÁCIA a CENA

Plnenie klimatizácie a cena závisí od objemu použitého chladiva. Pri starom type chladiva R134a  sa ceny pohybujú od 25 - 50€. Nový typ chladiva R1234yf je drahšia záležitosť aj keď ceny každým rokom mierne klesajú, predsa sa pohybujú na úrovni cca 150-300 €. Najdrahšie sú však mechanické komponenty ako kompresor klimatizácie, chladič, výparník a iné. Oprava klimatizácie v tracku nemusí byť lacná záležitosť , ale pri trocha pozornosti a pravidelnej odbornej údržbe sa dá jej životnosť predĺžiť.  Radi vám odborne poradíme v našich truckservisoch.